9 листопада 2020 року в контексті науково-практичної конференції відбувся щорічний науково-практичний семінар «Актуальні питання філології та методології» для магістрів-філологів.
Здобувачі 2 рівня акредитації презентували свої доповіді – результат науково-дослідницької роботи за означеними темами кваліфікаційних робіт.
Теми були різноманітні: від історії мови та літератури – до актуальних проблем сьогодення, пов’язаних із теорією мови і літератури.
Цікавими були доповіді Зякун Аліни, Симончук Анастасії, Німенко Наталії.
Вважаємо, що така форма роботи сприяє обміну науковими здобутками між молодими науковцями та викладачами.
https://sspu.edu.ua/news/provedennya-naukovogo-seminaru-aktualni-pitannya-filologiji-ta-metodologiji
У контексті заходів, присвячених дню української мови та писемності, 9 листопада 2020 року на факультеті іноземної та слов’янської філології відбулася ІV Міжнародна науково-практична інтернет-конференція студентів, магістрантів, аспірантів «Філологія, лінгводидактика, професійна комунікація в науковому дискурсі».
Цьогоріч вона проходила в онлайн-режимі.
Цікавими і змістовними були виступи молодих науковців. Студенти, магістранти, учні презентували свої наукові дослідження з різних напрямів: мови, літератури, фольклору, методики навчання філологічних дисциплін.
Модератори заходу – доценти Н.Кириленко, В. Герман, В. Громова. Надіємося, що наступного року на конференції знову буде живе спілкування і обмін досвідом.
https://sspu.edu.ua/news/filologiya-lingvodidaktika-profesijna-komunikatsiya-v-naukovomu-diskursi
8 листопада 2019 року, напередодні Дня української писемності й мови, кафедра української мови і літератури спільно зі студентами-магістрантами провела ІІІ Міжнародну науково-практичну інтернет-конференцію «Філологія, лінгводидактика, професійна комунікація в науковому дискурсі», яка стала нагодою для молодих філологів з різних країн (України, Білорусії, Зімбабве, Індії, Нігерії, Палестини, Словаччини, Тунісу, Туреччини, Узбекистану) обмінятися науковим і практичним досвідом, новими напрацюваннями, методиками.
У контексті конференції студенти та викладачі мали змогу долучитися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, круглого столу «Медіаграмотність у професійній підготовці майбутнього вчителя-філолога», семінару «Пам’ятки мовно-літературної писемності Слобожанщини», обговорення проблем вивчення мови й літератури в контексті Нової української школи, нової редакції «Українського правопису» тощо; проведено університетський етап Міжнародного конкурсу імені П. Яцика.
Проблематика конференції і виголошені доповіді мали високий науковий рівень. Відбулося активне обговорення широкого кола проблем, не лише літературознавчих, лінгвістичних, а й основ національної ідентичності, академічної свободи й доброчесності, освіти та культури. Атмосфера обговорення спонукала до роздумів, обміну думками, пошуку відповідей на актуальні питання. Проведена конференція, без сумніву, збагатила всіх новим досвідом, надавши кожному учасникові широкі можливості ознайомлення з доробком колег, вільного обговорення актуальної проблематики, освоєння новітніх теоретичних і методологічних аспектів сучасної гуманітарної науки.
Всеукраїнська краєзнавча науково-практична конференція молодих учених
(до 200-річчя від дня народження П. Куліша)
20 березня в СумДПУ імені А.С Макаренка відбулася Всеукраїнська краєзнавча науково-практична конференція молодих учених (до 200- річчя від дня народження П. Куліша): «Пантелемон Куліш як національно-духовний феномен: аспекти сучасного наукового осмислення», організована доцентами кафедри української мови і літератури, кандидатами філологічних наук Кириленко Надією Іванівною та Владимировою Валентиною Миколаївною.
На пленарному та секційному засіданнях творчість видатного поета-земляка розглядалася з позиції духовних запитів сьогодення, акцентувалася увага на літературознавчому дискурсі його історико-публіцистичних праць, складній еволюції синкретичного світогляду. Молоді вчені (студенти різних вишів, слухачі Сумського територіального відділення МАН, учні гімназій та ліцеїв Сумщини) у виступах акцентували увагу на унікальності творчої постаті П. Куліша для сьогодення,державотворчому та культурологічному компонентах багатьох текстів, що актуалізуються з кожним перепрочитанням і несуть усе нові відкриття.
У контексті конференції відбулися майстер-класи «Пантелеймон Куліш» – засновник теорії «Староруського відродження» та елітаристської концепції розбудови української нації» (модератор – Корнієнко О.М., член Правління Національної організації спілки краєзнавців України, голова Сумської обласної організації); «Українська літературна класика: суголосність духовним запитам сьогодення» (модератор – Владимирова В.М.) та круглий стіл «Художньо-інтерпретаційні моделі поетичних текстів П. Куліша» (модератор – Кириленко Н.І.).
На факультеті іноземної та слов’янської філології відбулася щорічна підсумкова студентська науково-практична конференція з фольклорної практики (модератор заходу – керівник практики Кириленко Надія Іванівна).
Цього року польові дослідження народної творчості студенти виконували за місцем свого проживання та виїжджали у фольклорну експедицію на Чернігівщину, зокрема до міста гетьманської столиці – Батурина. Філологи познайомилися зі славною легендарною історією цього краю, його культурно-духовними осередками. Практиканти відвідали заповідник «Гетьманська столиця», зокрема палац Кирила Розумовського, будинок Кочубея, будинок Мазепи, Кочубеївський парк, Цитадель Батуринської фортеці.
Особливу увагу студенти звернули на топонімічні легенди Сумщини та Чернігівщини.
Тож на конференції ділилися враженнями від поїздки, представляли свої проекти, а також поставили драматичне народознавче дійство «Обжинки». Студенти продемонстрували свої знання, уміння та показали, що філологи не тільки розумні, а й талановиті.
Конференція була цікавою, насиченою й пізнавальною.
Всеукраїнська краєзнавча наукова студентсько-учнівська конференція
30 березня студенти та викладачі Сумського національного аграрного університету стали співорганізаторами та учасниками Всеукраїнської краєзнавчої наукової студентсько-учнівської конференції «Сумщина в історико-філологічному вимірі», яка проводилася на базі факультету іноземної та слов’янської філології СумДПУ імені А.С. Макаренка спільно з Сумською організацією Національної спілки письменників України, Сумською організацією Національної спілки краєзнавців України, Сумським територіальним відділенням МАН. У конференції взяли участь учні та студенти із Сумщини, Харківщини, Львова, Одеси, Луганська, Житомира та інших областей України.
Метою заходу було зацікавити молодих науковців Сумщини та інших регіонів країни історією та філологією нашого краю, легендарної землі, що дала й дає світові багато талановитих особистостей, які репрезентують етнокультурологічні коди українців та є золотим генофондом нашої нації.
Конференція стала результатом фольклорно-етнографічних експедицій, краєзнавчих екскурсій по Україні, роботи наукових лабораторій, проблемних груп та наукових гуртків, які організовують викладачі не лише на факультеті, а й у Сумському територіальному відділенні Малої академії наук та школах області.
Робота конференції проводилася за напрямами:
- Література Сумщини: вектори сучасних досліджень.
- Парадигма історико-краєзнавчих досліджень молодих науковців.
- Фольклор у сучасній науковій рецепції.
Цінною була інформація голови Сумської організації Національної спілки краєзнавців України Корнієнка Олега Миколайовича, який познайомив учасників із головними засадами роботи спілки краєзнавців та заступника голови, доцента кафедри ДПД та українознавства Михайличенка Миколи Анатолійовича, який представив виставкову діяльність творчої організації області.
У контексті конференції працювали наукові секції («Олександр Олесь як унікальна постать модерної української літератури» і «Творчість Олександра Олеся: лінгвістичний аспект»), присвячені 140-річчю від дня народження нашого земляка, відомого українського поета Олександра Олеся. За творчістю митця студентами було підготовлено літературно-мистецький захід «Затремтіли струни у душі моїй». Ніжна лірика, романс, дзвін гітари, акторське виконання уривку з драми «Ніч на полонині» вразили всіх глядачів.
Теми доповідей наших студентів (Рубініна Вадима, студента факультету ветеринарної медицини, Кириленко Інеси, студентки юридичного факультету, Майбороди Владислава, студента агрономічного факультету) були актуальними й викликали дискусію. Молоді науковці продемонстрували вміння представити результати науково-дослідницької роботи, орієнтуватися на концептуальні та методологічні засади в літературознавчих, фольклорних та історико-краєзнавчих дослідженнях.
Під час ухвалення резолюції учасники конференції внесли пропозицію створити музей у будинку, де проживав О. Олесь (на вулиці Петропавлівській) та назвати його ім’ям дитячу міську бібліотеку.
Також у контексті заходу були підбиті підсумки обласного творчого конкурсу «Студліт», переможцями якого стали студенти Сумського аграрного університету:
1 місце – Кириленко Інеса, студентка юридичного факультету;
2 місце – Кравченко Юлія, студентка факультету ветеринарної медицини.
Перша обласна краєзнавча наукова конференція
15 березня в стінах Сумського державного педагогічного інституту імені А.С. Макаренка відбулася Перша обласна студентсько-учнівська краєзнавча наукова конференція «Сумщина в історико-літературному вимірі», організована філологами спільно з обласними організаціями Національної спілки краєзнавців та Національної спілки письменників Сумщини. Метою заходу було об'єднати юних краєзнавців та досвідчених науковців Сумщини, показати славну історію рідного краю, легендарної землі, що дала і дає світові багато талановитих особистостей, які репрезентують етнокультурологічні коди українців та є золотим генофондом нашої нації.
Робота конференції проводилася за напрямами:
- Література Сумщини: вектори сучасних досліджень.
- Парадигма історико-краєзнавчих досліджень молодих науковців.
- Фольклор у сучасній науковій рецепції.
У конференції взяли участь учні, студенти, а також учителі та викладачі закладів різних рівнів акредитації області. Теми доповідей були актуальними й викликали дискусію. Молоді науковці продемонстрували вміння вести науково-дослідницьку роботу, орієнтуватися на концептуальні та методологічні засади в літературознавчих та історико-краєзнавчих дослідженнях.
Як сказала голова оргкомітету Надія Кириленко: «Легенда Сумщини продовжується писатися й сьогодні», тож у контексті заходу голова обласної організації Національної спілки письменників Сумщини Олександр Вертіль відзначив юних літераторів – переможців щорічного обласного учнівсько-студентського конкурсу «Студліт», започаткованого на факультеті іноземної та слов’янської філології. Приємно, що серед переможців є й студенти нашого університету.
1 місце і путівку по Україні отримав студент ННІІФ Гайденко Олексій;
2 місце розділили студентка ФІСФ Калашник Вікторія та студент ННІІФ Корж Антон.
Надіємося, що традиція обмінюватися краєзнавчими та творчими здобутками стане щорічною.