Студенти 4 курсу факультету іноземної та слов’янської філології провели майстер-клас для студентів 1-2 курсів, а саме: презентували сучасне прочитання класичних творів відомого письменника Миколи Гоголя. Модератор заходу – доцент Савченко Зоя Валентинівна.
Зокрема, увазі глядачів було представлено відомий твір класика «Ніч перед Різдвом».
Залюбленість у слово, риторична майстерність, бездоганна гра, оригінальний пісенний супровід – це те, що вражало глядачів та створювало дивовижний передноворічний настрій.
Сподіваємося, що безперервна нитка традицій новорічного дива на філфаці не перерветься…
Ковтуненко Олена
Усі ми знаємо, що Сумщина – батьківщина багатьох відомих письменників України, твори яких відомі далеко за межами нашої держави. Серед них: Олександр Олесь, Пантелеймон Куліш, сучасні поети Анатолій Гризун, Олександр Вертіль та інші. Але є імена, творчість яких з певних причин була забута або ж мало досліджена.
3 грудня 2018 року студенти слов’янського відділення факультету іноземної та слов’янської філології мали можливість познайомитися з одним із таких маловідомих талановитих поетів-ліриків України – Іваном Чумаченком. Життя видатного письменника, педагога, воїна-фронтовика завжди супроводжувала література, навіть під час війни. Учасники літературного вечора могли власноруч переконатися в тому, яка красива, милозвучна, барвиста, розмаїта, «весняна» поезія Івана Чумаченка. Незважаючи на коротке літування, вірші поета сяяли радістю та оптимізмом. Вразив слухачів і той факт, що Іван Чумаченко, як письменник, був однолітком наших студентів (почав писати вірші у 20 років). Окрім того, сам був студентом Сумського державного педагогічного, на той час, інституту. Приємно усвідомлювати, що така талановита людина ходила нашими коридорами, аудиторіями, у яких сьогодні присутні ми. Протягом усієї зустрічі постійно лунали найкращі зразки творчого доробку митця, які, мабуть, для кожного стали прикладом того, як слід любити життя. Прикрасою заходу були пісенні виступи студентів нашого факультету та Інституту культури і мистецтв, чим вони висловили любов та повагу до української мови й літератури. Окрему сторінку було присвячено досліднику творчості поета – Віктору Скакуну.
Дякуємо ініціаторам та організаторам літературного вечора за можливість відкрити для себе нові імена нашої славної Сумщини. Сподіваємося, що такі зустрічі стануть доброю традицією, які ще не раз познайомлять студентів і викладачів із незвіданими скарбами літератури рідного краю.
Справжнє свято ліричної поезії подарували студенти факультету іноземної і слов’янської філології всім шанувальникам творчості Івана Франка, ювілей якого ми відзначаємо в цьому році. Любов великих людей завжди є неповторною за широкими реєстрами внутрішніх почувань, вона унікально стимулює творче осяяння, зрештою,- змушує радіти й сумувати, гармоніює в людині піднесене й буденне, земне та небесне.
У ці перші теплі березневі дні натхненно звучали поетичні рядки високого реєстру Франкового почуття до жінок зі збірки «Зів’яле листя”. З відстані далекого часу на нас дивилися мудрі очі того, хто вмів не тільки завзято відстоювати в численних полеміках суспільно-політичні істини, а й ніжно-трепетно висловлювати інтимні почуття. Звучали у святково-камерній атмосфері «Замерзли в серці мрії молодечі», «Так, ти одна, моя правдивая любов», «Поклін тобі, моя зів’яла квітко”, «Які слова, дзвінкі й чудові», «Тричі мені являлася любов», листи Івана до Ольги Рошкевич та ін. Неповторну ауру поетичного свята граціозно доповнювали сумлива віолончель та ніжно трепетні звуки скрипки у виконанні вчителів Сумської загальноосвітньої школи №7.
Студенти та випускники факультету іноземної та слов’янської філології, факультету мистецтв, фізико-математичного факультету змогли захопити гостей свята виконанням пісень Івана Франка «Човен», «Як почуєш вночі», «Червона калино…»,«Чого являєшся мені у сні», акторською майстерністю в уривку з драми «Украдене щастя». Студенти Сумського національного аграрного університету милували глядачів шовково-ніжним вальсом.
Організатор цього поетичного свята (заступник декана факультету іноземної та слов’янської філології Кириленко Надія Іванівна) додала особливої ліричної тональності виконанням власної поезії про вічну загадку кохання, його незгасиму мелодію, що щемливо звучить у серці, коли чекає взаємності.
Голова Сумської організації національної спілки письменників України Вертіль Олександр Васильович відзначив переможців обласного літературного конкурсу «Студліт», який проходив на факультеті і був присвячений ювілею Івана Франка.
Мистецько-поетичний вечір став фрагментом глибокої сповіді ліричного героя Франкових творів, ще раз переконав у невмирущості справжніх високих людських почуттів.
«Є вірші-квіти…» – саме так називалися поетичні читання на факультеті іноземної та слов'янської філології, присвячені дню народження геніальної поетеси, душі української нації, «медіума історії», лауреата Державної премії імені Тараса Шевченка – Ліни Костенко.
Студенти СумДПУ та СНАУ, викладачі, а також учні 10 і 15 шкіл міста читали улюблені вірші, співали пісні на слова поетеси («Напитись голосу твого», «В пустелі синіх вечорів», «Вечірнє сонце, дякую за день»), переглядали відео-інтерв’ю Ліни Костенко про суть творчості та сучасний стан української літератури.
Звучала поезія філософічна, афористична й ніжно-лірична, поезія-сповідь, поезія-захоплення, поезія-крик душі, поезія-біль, поезія-квіти, поезія-любов.
Щирість і глибина, мудрість і людинолюбство, високий естетизм – те, що черпають і будуть черпати з поетичної криниці генія сучасності – Ліни Костенко. А ще любов, яка квітне…
Бо, як сказала поетка, «це, може, навіть і не вірші, а квіти, кинуті тобі….».
Любов, яка «чолом сягала неба», дівчини з легенди Марусі Чурай, 22 березня майбутні філологи доносили драматичною грою глядачам Лебединського педучилища, куди завітали з профорієнтаційною роботою.
Також до дня народження Ліни Костенко було проведено міжуніверситетський флешмоб «Люди, будьте взаємнокрасивими!», мета якого – ставати красивішими завдяки неповторній ліриці найталановитішої поетеси сьогодення.
12 жовтня магістранти слов’янського відділення факультету іноземної та слов’янської філології Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка та студенти СНАУ на базі Сумського національного аграрного університету провели міжвузівський історико-літературний патріотичний захід «От, де, люде, наша слава, слава України!», приурочений святу Покрови, козацтва та дню захисника України.
Перед очима глядачів перегорталися страшні сторінки нашої історії та сьогодення, звучали вірші, линули патріотичні пісні. Студентів Сум ДПУ і СНАУ об’єднала щира любов до своєї батьківщини, захоплення подвигами своїх співвітчизників і найбільше бажання – МИРУ!
Організатори заходу – заступник декана ФІСФ
СумДПУ ім. А.С. Макаренка, доц. Н.І. Кириленко
та викладачі кафедри ДПД та українознавства СНАУ
Студенти 3 курсу слов’янського відділення факультету іноземної та слов’янської філології спробували доторкнутися до поетичної душі Ліни Костенко. Творчий шлях поетеси був тернистий, зі своїми злетами і падіннями. Багато хто з представників влади засуджував Ліну Костенко за її прямолінійність та волелюбність. Проте це не зламало творчу натуру авторки. Роман у віршах «Маруся Чурай», який вважається перлиною літератури ХХ століття, було відзначено Державною премією імені Тараса Шевченка в 1980 році.
Тому студенти вирішили відтворити його у своїй постановці, адже Маруся Чурай є уособленням долі українського жіноцтва та української історії. Також філологи змогли точно відобразити зміст роману, перевтілившись у головних героїв.
Створена атмосфера тих часів вразила студентів, викладачів та гостей університету. На заході також були присутні учні 10-го класу Сумської ЗОШ № 9 із учителем-словесником Ревою Наталією Володимирівною – випускницею нашого факультету. Маємо надію, що ці учні в майбутньому також будуть нашими студентами.
Життя вміє бути непередбачуваним. Кожного дня воно дарує нам безліч приємних несподіванок. Один такий подарунок чекав на студентів факультету іноземної та слов’янської філології – зустріч із відомим письменником, перекладачем, Заслуженим журналістом України, власним кореспондентом газети «Урядовий кур’єр», головою Сумської організації НСПУ, членом Президії НСПУ Олександром Вертілем. Він є лауреатом трьох літературних премій – імені Пилипа Рудя, імені Олександра Олеся, імені Василя Мисика, а також автором кількох збірок віршів.
Поет ділився спогадами про творчі зустрічі, читав свої вірші та переклади, презентував свої нові книги поезій та перекладів.
Аудиторія була переповнена. Студентів цікавила творча доля улюбленого поета, журналістська робота, особисте життя. Час пролинув непомітно, а ще скільки хотілося почути…
Щира поезія, непідробна посмішка та неперевершене читання власних віршів – ось чим Олександр Васильович надовго запам’ятається студентам.
Чекаємо з нетерпінням на нові зустрічі!
«Із кров'ю перемішана сльоза» – саме так називався захід-реквієм, присвячений Дню захисника України, святу Покрови та козацтва, який пройшов на слов’янському відділенні факультету іноземної та слов’янської філології. Сьогодні потрібно по-новому подивитися на свій народ, свою історію і віднайти своє місце в громадянському суспільстві, – доводили учасники дійства.
В аудиторії панував дух патріотизму, гордості за своїх співвітчизників, які поклали життя за свободу рідної землі. Їхні подвиги назавжди залишаться в серцях багатьох поколінь. Слово філологів було спрямоване проти війни і з вірою в мирне майбуття.
Захід доводив: ми стаємо незалежними не стільки силою зброї, скільки силою національного духу.
Організатори заходу – магістранти-філологи
під керівництвом доц. Кириленко Н.І.
та доц. Захарової В.А.