11 лютого 2023 року студенти спеціальності Середня освіта. Українська мова і література, завідувач Кафедри української мови і літератури СумДПУ імені А.С.Макаренка Семеног О.М. долучились до хвилюючої зустрічі із шанованим в Україні і за її межами Сергієм Гальченком.
Онлайн-гостьова лекція «Краще зсередини зірвати всю Росію…» (до історії написання П. Тичиною поеми-симфонії «Сковорода».
Сергій Гальченко - кандидат філологічних наук, заступник директора Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка з наукової і видавничої діяльності, завідувач відділу рукописних фондів і текстологій , заслужений працівник культури України, лауреат Державної премії в галузі освіти.
Лектор на основі архівного матеріалу розкрив унікальні факти з історії життєпису Павла Тичини, його творчої спадщини. С.А. Гальченко упорядкував і прокоментував томи 7 (проза) і 12 (фольклорні записи, листи), дослідник продовжував роботу над текстами творів поета. Ним підготовлена збірка поетичних творів під загальною назвою «Сонячні кларнети» (К., Дніпро, 1990; упорядкування, підготовка текстів, примітки С.А.Гальченка). Видання «Золотий гомін. Вибрані твори» (К.,Криниця, 2008; вступна стаття, упорядкування та примітки С.А.Гальченка) вперше представило серед добірки вибраних творів П.Тичини ранню збірку «Панахидні співи» [1914-1915 (?)]. Вперше через сімдесят років було передруковано збірку «За-місць сонетів і октав» (1920) і поновлено ті твори, які вилучала радянська цензура. Суттєві уточнення до текстів поетичних творів П.Тичини, звірених з оригіналами рукописів та першопублікаціями, були внесені С.А. Гальченком до інших видань творів поета, до яких написані ним статті та наукові коментарі.
Враження студентів:
Від студентського колективу 231 групи філологічного факультету Сумського державного педагогічного університету імені Антона Семеновича Макаренка висловлюємо щиру подяку за можливість долучитися до надзвичайно цікавої зустрічі. Ми натхненні й вдячні за об'єднання однодумців у такий складний час! (Єлизавета Драновська).
Щиросердно дякуємо Сергію Анастасійовичу за цю неймовірну зустріч. Для нас ця зустріч набагато більше, аніж просто лекція. Із захопленням слухали кожне Ваше слово.Інформація є надзвичайно корисною для нас, адже стане нам у нагоді при вивченні літературних дисциплін.Щира подяка Івану Михайловичу за надзвичайне музичне виконання.(Студенти 3 курсу ФІСФ СумДПу імені А.С. Макаренка).
Щиро дякую Вам, пане Сергію, за неймовірно цікаву розповідь про Павла Тичину, про невідомі( особисто для мене) факти з життя митця. Окрема вдячність організаторам вебінару за можливість долучитися до скарбниці літературної України (Юлія Плужник).
Яскравим обрамленням заходу слугувало виконання народним артистом України Іваном Дердою романсу «О, преподобне те небо , де слава Христова палає» (музика І. Дерди, слова Г. Сковороди), написаного до 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди.