Новини факультету

Методичне засідання на тему «Дієві інструменти сучасного вчителя-словесника» на кафедрі української мови і літератури

Освіта – це ніжне світло світанку, що розганяє темряву невідання й сіє зерна мудрості в родючі душі. Та найперше – це серце вчителя, що б’ється поруч із кожним учнем.

Сучасний педагог – мов садівник, який дбайливо вирощує не лише знання, а й мрії, крила, силу бути собою. У його руках – не крейда, а ключ до майбутнього, не підручник, а компас у безкрайніх океанах інформації. У час, коли світ змінюється щодня, саме вчитель залишається тим тихим героєм, що будує міцні мости між сьогоденням і завтрашнім днем. І поки є Вчитель із вірою в дитину – буде світло, буде надія, буде Україна.

Оскільки світ модернізується дуже швидко, то і вчителі мають володіти сучасними технологіями навчання. Саме цю проблему було порушено 03.04.2025 у межах методичного засідання на тему «Дієві інструменти сучасного вчителя-словесника» на кафедрі української мови і літератури СумДПУ імені А.С. Макаренка.

Протягом зустрічі студенти-практиканти 4 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література) поділилися своїми дієвими інструментами сучасного вчителя-філолога.

Зокрема, Катерина Бариш поділилися методами емоційного налаштування учнів серед яких активності «Оберіть парасольку», вправа «Я», «Передбачення на урок», «Долонька бажань» тощо.

Євгенія Котельницька зауважила, що інтерактивні інструменти перетворюють вивчення української мови та літератури на гру, що мотивує дітей до навчання; мотиваційні побажання створюють позитивну атмосферу на уроці; рефлексія дозволяє учням краще усвідомлювати свої знання та настрій після уроку.

Валерія Шевченко закцентувала увагу на прийомах «Незакінченого речення», «Так чи ні», рефлексії «Світло ліхтаря» тощо.

Карина Єфрємова наголосила на позитивних і негативних аспектах використання ресурсу «WordWall». Студентка пояснила, що ресурс дозволяє створювати інтерактивні завдання та ігри, які залучають увагу учнів та роблять навчання більш цікавим і змістовним. У той час як деякі функції та можливості доступні лише на платних тарифах, що може обмежувати безкоштовний доступ вчителів до повного спектра інструментів (але ціна помірна).

Марія Прокопенко пояснила важливість емоційного тону й психологічного комфорту. Виокремила вправу «Мої емоції і бажання зараз», метод-гру «Коло налаштування», вправу «Квітка настрою» тощо. Студентка-практикантка наголосила, що ігрові методи значно підвищують залученість учнів і роблять урок цікавим. Також зауважила, що розвиток емоційної грамотності є невід'ємною частиною сучасного освітнього процесу, адже формує не лише успішного учня, а й гармонійну особистість.

Маценко Світлана розповіла про можливості використання дошки «Padlet» на уроках мовно-літературної освітньої галузі. Студентка пояснила, що на уроках української мови дошку «Padlet» можна використовувати для класифікації мовного матеріалу, проведення вправ, ігор, обговорень та презентацій. Наприклад, під час вивчення морфології учні можуть працювати з дошкою типу «Полиця», розподіляючи приклади слів за частинами мови та супроводжуючи їх коротким морфологічним аналізом. Завдяки типу дошки «Стіна» або «Сітка» учитель може організувати завдання на розпізнавання частин мови в реченнях, проводити морфологічний розбір, а також створювати колективні вправи, де учні доповнюють або перевіряють відповіді один одного.

Щиро дякуємо нашим дорогим студенткам-практиканткам, за змістовну, натхненну та фахово подану інформацію про сучасні освітні ресурси, методи їх ефективного використання, педагогічні прийоми та інструменти, що роблять навчальний процес ефективним.

Доповіді були справжнім прикладом поєднання академічних знань і живої практики. Студентки продемонстрували не лише глибоке розуміння матеріалу, а й педагогічну чуйність, креативність та щире бажання робити уроки цікавими, змістовними й значущими для кожної дитини.

Ініціативність, відкритість до новацій та вміння ділитися корисним – це те, що надихає колег і дає впевненість: українська освіта має гідне майбутнє. Бажаємо вам наснаги, професійного зростання, мудрості та радості від обраного шляху. Нехай кожен ваш крок буде сповнений віри, підтримки й щирої вдячності від учнів та колег!

Меню