Новини факультету

Онлайн-школа «Культура наставництва»: Будянський Василь Іванович

Історія становлення Кафедра української мови і літератури СумДПУ імені А.С.Макаренка розпочинається з часу заснування Сумського педагогічного університету. У 2024 році наш університет відзначає свій 100-річний ювілей.

Серед знакових постатей колективу науковців і педагогів, котрі впродовж десятиліть виховують культуромовні особистості майбутніх учителів – Василь Іванович Будянський (19 вересня 1942 року - 30 вересня 2018 року).

Театральний актор, письменник, поет, педагог. Майстер художнього слова. Заслужений артист України.

У професійній біографії Василя Будянського сценічно-творча діяльність органічно поєднувалась з викладацькою роботою.

Після закінчення Харківського державного інституту мистецтв імені І. П. Котляревського (1969) Василь Іванович Будянський отримав запрошення одразу від кількох театрів, однак вибір був зроблений на користь Сумського музично-драматичного театру імені М. С. Щепкіна.

Творчою перемогою, на думку театральних критиків та глядачів, був визнаний образ Григорія Сковороди у п’єсі І. Кавалерідзе «Григорій і Параскева», який втілив 29-річний Василь Будянський.

Прем’єра відбулась 21 жовтня 1972 року.

Постановку здійснив заслужений артист УРСР І. Рибчинський.

Виставу згодом побачили і глядачі українського телебачення з нагоди вшанування 250-річниці від дня народження видатного мислителя.

Упродовж 1976-1992 рр. Василь Іванович працював у Сумській обласній філармонії, створював високохудожні читацькі програми.

Слухачі сумського обласного радіо пам"ятають літературно-музичні програми, які підготував В.Будянський: «Великий пересмішник українського народу», присвячена творчості О.Вишні, «З журбою радість обнялась» за творами О. Олеся, «Останній кошовий Запорізької Січі», присвячена П.Калнишевському, «Постать Т. Г. Шевченка на зламі тисячоліть».

Упродовж багатьох років Василь Іванович Будянський плідно працював на кафедрі української літератури нашого університету. Спочатку як сумісник читав окремі дисципліни, а в 1992 році повністю перейшов на педагогічну ниву.

Майже двадцять років викладав «Давню українську літературу», «Риторику», «Виразне читання», написав науково-методичні посібники із грифом Міністерства освіти і науки України «Мистецтво виразного читання» та «Шкільний театр»; підготував антологію народної творчості «Педагогічна мудрість слобожанської родини», декілька п’єс за творами «Слово о полку Ігоревім», Ліни Костенко (п’єса на дві дії «Маруся Чурай»), казку «Лисичка і Журавлик» за народними мотивами, дві збірки авторських пісень та поезій.

Разом зі студентами-філологами Василь Будянський поставив на сцені університету вистави «Назар Стодоля» Т.Шевченка, «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка, «За двома зайцями» М. Старицького.

Багато років поспіль був головою журі обласного конкурсу читців імені Тараса Шевченка.

В.Будянський – автор краєзнавчого циклу «Шевченко і Сумщина». До 175-річчя від дня народження Кобзаря підготував програму «Тарас Шевченко», до якої увійшли твори «Сон», «Кавказ», «І мертвим, і живим…», уривки з поеми «Наймичка» та ін. До 200-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря створив виставу «Я так її, я так люблю мою Україну широку...», залучивши до участі свого сина Дмитра Будянського та онуків – Івана та Софію. Вистава з великим успіхом була показана на сцені Сумського театру для дітей та юнацтва

Василь Іванович на практиці доводив, що театральне мистецтво та художнє слово є дієвим чинником виховання та розвитку у майбутніх учителів акторських та ораторських якостей, удосконалення культури і техніки мовлення, уваги, уяви, креативності тощо.

У дописі використано: Будянський Д. Заслужений артист України Будянський Василь Іванович. Календар знаменних і пам’ятних дат Сумщини на 2022 рік. Сумська обл. універс. наук. б-ка ; упоряд. О.К. Линник. Суми, 2021. С.43-49.

Зі спогадів студентів: «він завжди світився добротою, любов'ю до життя, до своїх рідних, друзів, колег» (письменник Анатолій Близнюк); «талановитий педагог та неймовірної доброти Людина! Його заняття були для нас, студентів, завжди були святом! (Вікторія Рибіна); «я з великою радістю ходила на заняття до нашого незабутнього вчителя» (журналіст Раїса Скорик); «кожне заняття було особливим, практично спрямованим та цікавим; з його завзятістю, креативністю нікому не було нудно. Купа мудрих порад, настанов...» (канд. пед. н. Тетяна Сєрих); «це була унікальна людина, знав мудрість того, що найбільшою наукою в житті є доброта. І він завжди був добрий. Я спостерігала, як він працював зі студентами... У методиці є така сентенція: від любові до вчителя починається любов до предмета» (канд.філ.н. В. Владимирова).

Відповідно до плану заходів, присвячених святкуванню 100-річчя з дня заснування Університету, кафедра української мови і літератури проводить онлайн-школу «Культура наставництва», присвячену пам'яті видатних дослідників, у межах неформальної освіти студентів (гуртка, науково-дослідної лабораторії «Академічна культура дослідника», ресурсного центру професійного розвитку вчителя) та для широкого кола зацікавлених колег.

Меню