Рідномовна і багатомовна освіта у контексті сталого розвитку суспільства

До Міжнародного дня рідної мови UNESCO.

18 лютого 2021 р. за ініціативи кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» в Інституті педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України відбувся вебінар «Рідномовна і багатомовна освіта у контексті сталого розвитку суспільства – 2021». (модератор - доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, директор Інституту Лариса Лук’янова.

Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, зокрема кафедра української мови і літератури є співорганізатором заходу.

Учасники обговорювали сучасні пріоритети розвитку рідномовної освіти на засадах національних цінностей:

• Мова – явище космічне (Мовчан Павло – голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка);
  • Місія української мови в європейському багатомовному просторі (Філіпчук Георгій– доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, почесний доктор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, заступник голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка);
  • А. Кримський, орієнталіст, політолог і український мовознавець – патріот (до 150 років від дня народження) (Гальченко Сергій– кандидат філологічних наук, заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, лауреат Державної Премії в галузі освіти 2017 року);
  • Можливості використання творів української літератури на уроках української мови (Ющук Іван Пилипович– професор, завідувач кафедри слов'янської філології і загального мовознавства Київського міжнародного університету, заслужений діяч науки і техніки України, відмінник освіти України, член Національної спілки письменників України, член Центрального правління та Головної ради Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка).

Мовне родинознавство (виховний потенціал лінгвокультури рідного краю) (Семеног Олена – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка);

• Віртуальна екскурсія мультимедійним словником (Надутенко Маргарита – кандидат філологічних наук, науковий співробітник відділу лінгвістики Українського мовно-інформаційного фонду Національної академії наук України, керівник Загальноукраїнського центру словникарства);
  • Розвиток професіоналізму вчителя на засадах творчо-наукової співпраці (Ходацька Ольга– методист гімназії-інтернату № 13 м. Києва, аспірант Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України);
  • Розвиток традицій рідномовного навчання у Київському професійно-педагогічному коледжі імені Антона Макаренка (Броннікова Валентина– кандидат педагогічних наук, викладач Київського професійно-педагогічного коледжу імені Антона Макаренка, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист).

Під час дискусій обговорювали перебіг виконання кафедри української мови і літератури спільних проєктів з: кафедрою ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», відділом теорії і практики педагогічної освіти імені академіка ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України з актуальних проблем педагогічної майстерності, професійного та особистісного розвитку майбутнього вчителя в контексті Нової української школи».