Цінності академічної культури мовознавця Сергія Дорошенка

До 100-річчя від дня заснування СумДПУ

До 100-річчя доктора філологічних наук, професора, викладача СумДПУ у 1949-1967 рр. Сергія Дорошенка

6 березня 2024 року в Харківському НПУ імені Г. С. Сковороди відбулася ХХІ Міжнародна конференція з актуальних проблем лінгвістики та лінгводидактики, присвячена 100-річчю від дня народження професора Сергія Івановича Дорошенка.

Привітав учасників конференції ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Юрій Бойчук.

Модерував пленарне засідання Голобородько Костянтин, декан українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка; Харківський НПУ імені Г. С. Сковороди; доктор філологічних наук, професор.

Кожний виступ - хвилюючий спогад, дослідження, дискусія.

Професор Семеног О.М. у своєму виступі "ЦІННОСТІ АКАДЕМІЧНОЇ КУЛЬТУРИ МОВОЗНАВЦЯ СЕРГІЯ ДОРОШЕНКА" зазначила: самобутність Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, який наближається до 100-річного ювілею, становлять праці талановитих викладачів-дослідників. Їх унікальність полягає в авторському ідіостилі, академічній культурі.

Цінність праць Сергія Івановича Дорошенка полягає в тому, що кожна з них спонукає більш тонко відчувати рідне слово, професію вчителя, відчувати й актуалізувати вагомість І НАШИХ ПЕДАГОГІЧНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ, СИЛЬних і потужних силою СЛОВА.

У науковій долі кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка видатний український мовознавець Дорошенко Сергій Іванович відіграв помітну роль.

З 1949 року Сергій Іванович працював у Сумському педагогічному інституті: асистентом, старшим викладачем кафедри української мови.

Аналізуючи помилки вступників до Сумського педагогічного інституту, Сергій Дорошенко прийшов до усвідомлення потреби обрати тему кандидатської дисертації «Українські говори Путивльського і Буринського районів Сумської області». Випускники шкіл цього діалектного ареалу перехідних говорів, розташованих на межі північного й південно-східного наріч, потребували суттєвої мовленнєвої допомоги.

Сергій Іванович Дорошенко закінчив аспірантуру при Київському державному університеті, захистив дисертацію у 1956 р. Дослідницькі матеріали дисертаційної роботи стали основою словника діалектної лексики Сумщини як вагомого складника «Етимологічного словника української мови».

З 1960 року Сергій Іванович виконував обов"язки проректора з навчальної і наукової роботи Сумського педагогічного інституту, від 1965 року очолював кафедру української мови.

Досліджував проблеми культури мовлення, граматики, стилістики, методики навчання української мови.

Активна діяльність дослідника стала важливим стимулом активізації наукових досліджень, академічної та методичної роботи.

Пошуково-дослідницькі якості майбутніх учителів «шліфувалися» в наукових гуртках, якими керував доцент С.Дорошенко. Випускники гуртків згадують, що для мовознавця важливим було формування студентів як особистостей, повага до навчання, викладання, поєднані з дослідженнями.

З 1967 року Сергій Іванович розпочав професійну діяльність у Харківському педагогічному інституті (тепер педагогічний університет ім. Г. Сковороди): проректор із навчальної роботи, завідувач кафедри методики викладання філологічних дисциплін у початкових класах, професор кафедри української мови.

За підручниками й посібниками із сучасної української літературної мови, стилістики, методики виховувались покоління майбутніх учителів.

Глибокі праці викладача Сергія Івановича Дорошенка загострюють увагу до бренду, іміджу, самобутності Університету. І до важливого питання: носіями яких інтелектуальних якостей та моральних чеснот має бути, власне, особистість педагога-дослідника. Унікальність, самобутність праць полягає в авторському ідіостилі, академічній культурі.

Ми пишаємося тим, що 18 років в нашому університеті працював Майстер, Наставник цілого покоління вчителів!