Грантові проєкти
Упродовж жовтня 2024 року завідувач кафедри Герман В.В., доц. Громова В.В., доц. Рудь О.М. були учасниками ТРЕНІНГ-КУРСУ «Здійснення змішаного навчання у ЗВО педагогічного профілю» щодо теоретичної і практичної підготовки викладача-супервізора змішаного навчання у межах реалізації проєкту (2022.01/0098) «Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання в закладах вищої педагогічної освіти у воєнний час та повоєнного відновлення України» за грантової підтримки Національного фонду досліджень України. Проєкт реалізує Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України.
Під час тренінг-курсу здійснювалася робота за такими аспектами:
- ресурси й цифрові платформи змішаного навчання;
- роль викладача-супервізора в змішаному навчанні;
- трансформація традиційних підходів у контент змішаного навчання;
- теоретичні й практичні аспекти діяльності викладача-супервізора тощо.
Виконано такі гранти:
- «Медіаосвіта воєнного часу: нові виклики, ресурси та авдиторії» від Академії Української Преси
Грант «Хакатон із медіаграмотності для здобувачів вищої освіти» «Лабіринти медіаграмотності або розв’язуємо вузлик інформаційної війни: історія, мова, культура, традиції від минулого до сьогодення» (кер. Ячменик М.М., серпень – вересень 2023 року; викл.-тренери: М. Ячменик, Н. Кириленко, О. Семеног, С. Моцак).
- Акселератор проєктів «Mediengeist 2.0» («Kunscht» та Гете-Інститут) Мультфільм з компонентом інфомедійної грамотності «Країна Сонцеквітиків» (кер. Ячменик М. М., співавторка сценарію: Кириленко Н. І.); у співпраці КЗ «Вінницький технічний ліцей».
Уперше проведено всеукраїнський кейс-чемпіонат з медіаграмотності у партнерстві з АУП та USAID для здобувачів 10 ЗВО.
Результати: Реалізація проєктів створює унікальну можливість для обміну професійним досвідом, розширює професійні та особистісні зв'язки та є важливим аспектом підвищення кваліфікації викладачів і становлення майбутніх учителів, яких потребує нова українська школа.
IREX «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який виконується у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси за підтримки посольств Великої Британії та США.
Викладачі виконують грантові проєкти з медіаграмотності:
- «МЕДІА&КАПСУЛИ» – 2021-2022 р. (кер. Семеног О.М.)
- Усеукраїнський медіатурнір шкільних команд прикордонних регіонів – 2021-2022 (кер. Ячменик М.М.) передбачав збільшити рівень медіаграмотності серед школярів прикордонних міст і сіл України (Сходу, Заходу, Півдня і Півночі). У проєкті взяли участь шкільні команди на чолі з учителями: ЗОШ м. Суми, м. Нетішин (Хмельницька обл), м. Харків, м. Городище (Черкаська обл.), м. Запоріжжя. Через проведення спільних навчальних тренінгів менторами програми та чек-поінтів (змагальних активностей між збірними командами (учні 9-11 класів по 10 чоловік у команді) на чолі з учителем та ментором) серед шкільних команд проєкт дав змогу розвивати критичне мислення та поширювати інструменти інфомедійної грамотності для школярів.
- «Кейс-клуб у закладі вищої освіти від Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» та програми «Мріємо і діємо» (Ячменик М.М.). Розпочато безкоштовне навчання для науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти у межах проєкту.
- Проєкт «Фейкотрощі» – Усеукраїнська олімпіади з медіаграмотності серед закладів вищої освіти (Ячменик М.М.).
- «Медіаграмотність там, де не чути сирен» для слабочуючих осіб (Ячменик М.М.)
- Всеукраїнський хакатон «Лабіринти медіаграмотності»
Катерина Бариш, 231
Участь у I Хакатоні «Лабіринти медіаграмотності: розв‘язуємо вузлик інформаційної війни: історія, культура, традиція від минулого до сьогодення». Мета курсу - сформувати знання молоді з питань медіаграмотності, дати можливість критично оцінювати. Цей курс надихнув на створення нових різних жанрів і форм для різних типів медіа, став рушійною силою в розумінні складних процесів функціонування медіа в суспільстві, та їхній вплив.
Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка (за результатами конкурсного відбору) виборов право взяти участь у ґрантовому проєкті «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що реалізується Радою з міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX за підтримки Посольства Великої Британії, Посольства США в Україні, Міністерства освіти і науки України та Академії української преси.
Мотиваційні листи, написані відповідальними особами – Ячменик М.М. та Моцак С.І., увійшов у 10-ку кращих ЗВО – на базі яких буде здійснюватися реалізація проєкту «Вивчай і розрізняй» протягом двох років. Такий результат дав змогу зорганізувати проєктну групу викладачів за напрямами «українська мова і література», «історія» та «мистецтво» (усього 20 осіб), які і були запрошені до Києва на грандіозний освітній симпозіум «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу», де високе представництво гостей і донорів, зіркові спікери, 400 освітян із усієї України, більш ніж 80 навчальних закладів середньої і вищої освіти та інститутів підвищення кваліфікації у співдії освоювали потужне навчання з медійної грамотності - дводенні базові тренінги для розвитку навичок критичного мислення!
Команду науковців із Сумського педагогічного університету очолив – проректор з науково-педагогічної роботи, доктор біологічних наук, професор Шейко В.І.
Під час освітнього симпозіуму виступили: президент IREX Кристин Лоард, Мелінда Сіммонс – посол Великої Британії в Україні, Вільям Тейлор – посол США в Україні, Девид Патрікаракос – британський журналіст, письменник, телеведучий, які наголосили, що такі проекти спрямовані на те, щоб навчити вчителів, викладачів фільтрувати, аналізувати медіатексти, створювати якісні медіапродукти та допомагати наступному поколінню молоді здобувати навички критичного мислення.
Під час двох панельних дискусій виступили: президент Академії української преси Валерій Іванов, директорка IREX в Україні Мехрі Драхман, кандидат філологічних наук, доцент, завідувачка кафедри журналістики ДонНУ імені Василя Стуса, тренерка IREX Олена Тараненко, журналістка видання KyivPost Ольга Руденко, голова комісії з журналістської етики, журналіст Андрій Куликов, освітній омбудсмен Сергій Горбачов, співзасновниця ГО «Смарт освіта» і сайту НУШ Галина Титиш, співзасновник онлайн-платформи EdEra Ілля Філіппов, керівник експертної групи з питань освіти дорослих та педагогічної освіти директорату освіти дорослих та головного управління вищої освіти Ігор Балуба.
Головні меседжі симпозіуму:
- боротися з дезінформацією і пропагандою необхідно не через заборону медіаресурсів, а - через розвиток критичного мислення;
- у соціальних мережах треба вміти спілкуватися аргументами, а не переходити на особистості;
- те медіа, яке ми дивимося, буде впливати на наші рішення так, як їжа, яку ми споживаємо впливає на наш зовнішній вигляд;
- кожний має стати фільтром, який пропускає через себе дезінформацію;
- учителі мають навчити учнів СТАВИТИ ЗАПИТАННЯ: «Хто за це заплатив?» (інформація, яку споживаємо);
- формувати читацький смак до споживання якісної інформації;
- у школі має функціонувати шкільна газета, радіо, канал, щоб учні знали, як «готується» інформація і уміли створювати якісний медіапродукт.
Як зазначила на своїй сторінці у Facebook Світлана Богдзієвич так висновкували директори: обов'язкове введення спецкурсу «Основи медіаграмотності»; створення та розвиток шкільних медіа; інтеграція медіаграмотності в усі предмети; використання елементів медіаграмотності в позакласній роботі; інформування батьківської громадськості щодо медіаосвіти.
Учасники проектної групи СумДПУ імені А.С. Макаренка в соціальних мережах ділилися своїми враженнями:
Михтуненко В.В., викладач кафедри всесвітньої історії, міжнародних відносин та методики навчання історичних дисциплін:
Щиро дякуємо організаторам симпозіуму з інфо-медійної грамотності за нові знання та позитивні емоції. Ніколи не думала, що за три дні тренінгових занять може пройти така колосальна переоцінка пріорітетів у сфері особистісних цінностей. Підсумком роботи на симпозіумі для мене стала потреба у створенні нової парадигми інформації. Сподіваюся, що набуті навички критичного відношення до медіа, я сможу передати своїм студентам.
Громова Н.В., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови і літератури:
Щиро дякуємо Раді міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Академії української преси, Міністерству освіти і науки України, посольствам США та Великої Британії. Цікава актуальна інформація, професійна майстерність тренерів спонукає кожного учасника до подальших роздумів, свідомого осмислення та фільтрування різноманітної інформації в умовах дезінформації.
Пономаренко Н.П., аспірантка кафедри української мови і літератури:
Перший етап проєкту «Вивчай та розрізняй» набирає обертів: ми стали свідками цікавих виступів, гарячих дискусій, цікавих креативних тренінгів та невимушеного спілкування, того самого, 5 хвилин якого можуть перевернути ваше життя та надихнути на небачені зміни!!!
Крамська С.Г., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хорового диригування, вокалу та методики музичного навчання:
Мистецька група Навчально-наукового інституту культури і мистецтв СумДПУ імені А.С.Макаренка у захваті від участі в роботі Міжнародного симпозіуму «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу» в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» від Академії української преси і Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) (7–9 жовтня, м.Київ). Чудовий колектив однодумців університету, радість спілкування, перспективність проєкту, професіоналізм тренерів, творча атмосфера, унікальність роботи в малих групах, натхнення, глибина заходу…! Щиро дякуємо за запрошення керівникам команди Світлані Моцак (Інститут історії та філософії) та Марині Ячменик (Факультет іноземної мови та слов’янської філології).
Траєкторію успішного шляху до інфо-медійної грамотності майбутніх учителів України... Окреслено! Спасибі керівникам та організаторам IREX та АУП – Мехрі Дракман, Любові Квасюк, Олені Тараненко, Валерію Іванову, Тетяні Івановій, тренерам та усім, хто доклав максимум зусиль для успішного проведення фестивалю медіаграмотності для освітян ! Далі буде...
М.М. Ячменик,
К.п.н., керівник робочої групи проєкту «Вивчай і розрізняй: ЗВО
(СумДПУ імені А.С. Макаренка, розділ українська мова і література)
У межах проведення ІІІ Усеукраїнської науково-практичної конференції "Інновації в освіті та педагогічна майстерність учителя-словесника" та реалізації проєкту з медіаграмотності "Вивчай і розрізняй", що виконується IREX (за підтримки посольств Великої Британії та США, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси) у Сумському педагогічному університеті тренером із медіаграмотності Ячменик М.М.для вчителів-словесників був проведений тренінг «Медіаграмотність: критичне мислення учнів у мультимедійному світі (позакласна робота в школі)»
Головні меседжі майстер-класу:
- учитель сучасної школи має навчити учня:
- бути відповідальним споживачем і творцем інформаційного простору (створювати якісний медіапродукт, естетичне аудіовізуальне відтворення реальності);
- формувати читацький смак та культуру споживання контенту;
- уміти відбирати, критично оцінювати та сприймати інформацію;
- уникати небезпеки обману, маніпуляцій і дезінформації через формування навичок медіагігієни та кібербезпеки у віртуальному світі).
Також учасники майстер-класу здійснили огляд ігрових он-лайн-ресурсів від Академії Української Преси та IREX, які можна використати у позакласній роботі в школі для формування навичок критичного мислення; на прикладі газети університету "Гаудеамус" та електронних проєктів студентів ФІСФ "Мовоцвіт" та "Мовосвіт" висновкували про важливість та актуальність створення учнівських медіа-центрів, онлайн-газет у загальноосвітніх навчальних закладах.
Конкурси
Восени 2023 року на базі факультету іноземної та слов’янської філології Сумського державного педагогічного університету проходив обласний творчий конкурс «Мистецький калейдоскоп Сумщини». Конкурс вразив різноманітністю номінацій: власні поезії та пісні, проза, фото, малюнки, відеоролики про Сумщину. Особисто я також брала участь у конкурсі, а саме у номінаціях «Власні поезії та пісні» (2 місце), «Фото» (3 місце). Дякую організаторам конкурсу за чудову атмосферу, майстерність, толерантність до всіх учасників.
П'ять років поспіль кафедра української мови і літератури опікується всеуніверситетським проєктом на кращу творчу роботу «Мій університет – моя гордість» (з нагоди святкування ювілейних річниць з дня заснування Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка у 2019 році). Ініціатори конкурсу – ректорат університету, кафедра української мови і літератури. Девіз конкурсу: «І в нас є щось своє, нами і по-нашому зроблене для цивілізації світу; і своє є і в науці, і в мистецтві, і в суспільстві. Мета конкурсу: виявити творчі здібності авторів, знання історії університету, факультету, діяльності окремих науковців університету, формувати в учасників уміння спостерігати, систематизувати, аналізувати, узагальнювати інформацію, створювати авторські продукти в науковому, художньому, публіцистичному, мистецькому стилях.
Зі святом, дорогі Макаренківці!!! А до нас Миколайчик завітав із грамотами, щиросердними вітаннями і гарним настроєм!!! Вітаємо переможців конкурсу «Мій університет-моя гордість»- Щербак Євгенію (студентку 2 курсу ФІСФ), Луцик Ангеліну (студентку 2 курсу ІМ) та переможницю он-лайн-челенджу «Я і рідний СумДПУ» аспірантку Величко Наталію!!! Дякуємо всім учасникам конкурсу за небайдужість, непідробні емоції, щирі зізнання!!! Із Днем університету, друзі!!! Із 94-річчям!!! Педагогічний... Люди... Гордість❤
Лист переможниці конкурсу «Мій університет-моя гордість» Щербак Євгенії до 94-річчя Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка
Мій університет - моя гордість
Можна багато писати, говорити, гучно виголошувати про те, який ти відданий і палкий патріот своєї країни, свого життя, свого університету. Але який у тому сенс, якщо на вибори ти не ходиш, все частіше відкладаєш справи на “потім”, абонемент у спортзал покрився пилом, а збори факультету знову пройшли без тебе?
Як на мене, це безглуздо. По суті, ти брешеш сам собі, своїм принципам і честі. Однак, зараз не про це.
Я не маю бажання писати зараз довжелезну оду вихваляння своєму університету, тому хочеться поділитися своїми емоціями максимально щиро і не награно.
Одразу рубаю з плеча - вступати до нашого університету я не хотіла. Так, гналася за престижем, пафосом і гучними промовами інших навчальних закладів. Ще три роки тому мені було комфортно так думати і планувати. Однак, зараз мені здається, що все склалося так, як треба було. От дійсно: я би не зустріла тих нереально позитивних, відкритих людей; я би не загартувалася труднощами і проблемами, які виникали; я би не отримувала ту колосальну підтримку від викладачів і працівників університету; я би не мала, як на мене, найголовнішого бажання - бути вчителем.
Зараз я навчаюся на другому курсі, але вже відчуваю внесок університету у формування моєї особистості. Він допоміг подорослішати, звісно, додалося чимало стресу і проблем, але як говорив великий Ніцше: “Все, що нас не вбиває, робить сильнішими”. Він допоміг позбутися страхів: публічного виступу, дискусій, доведення своїх думок та переконань. Він допоміг черпати натхнення на нові звершення і знаходити вихід з будь-якої ситуації.
Окремою частиною моєї поваги до університету є люди. Особливо приємно бачити і працювати з тими, хто горить любов’ю і відповідальністю до своєї професії і місця, в якому працює.
Більшість моїх викладачів діляться життєвим, професійним досвідом - цим самим запалюють вогонь вчитися і вчити!
Наразі мені важко уявити, яким був би наш університет без праці студентів. Вони - рушійна незламна сила, яка розвиває його, славить і кожного року підіймає на щабель вище у рейтингу.
Отакий він - мій університет. Здатний надихати і не зупинятися. Творити і витворяти. Залишатися собою. Педагогічний. Люди. Гордість!!!❤️
З повагою і найкращими побажаннями,
Євгенія Щербак
ДОРОГІ ВИПУСКНИКИ СУМДПУ ІМЕНІ А.С. МАКАРЕНКА!
Запрошуємо взяти участь у конкурсі "Мій університет-моя гордість". Вам цікаво читати яким університет є зараз? Разом із нинішніми студентами-макаренківцями уявляти яким буде через 100 років? А нам цікаво дізнатися яким він був у далекі 40-ві та 50-ті (і не зовсім далекі 80-ті та 90-ті). Діліться своїми спогадами: про перше знайомство, прогуляне заняття, недоспані ночі, курйозні випадки, путівку в життя, педагогічні династії...Усе-все хочемо почути від вас, бо доля у нас одна і думка спільна... та й єднає нас ОДИН – наш університет – наша гордість!
- Оголошення
- Переможці конкурсу
- Про кафедру
- Нормативні документи
- Сертифікати на провадження освітньої діяльності
- Освітньо-професійні програми
- Робочі програми
- Планування роботи кафедри
- Освітня діяльність
- Моніторинг якості освіти за ОПП
- Академічна мобільність
- Академічна доброчесність
- Неформальна та дуальна освіта
- Співпраця зі стейкхолдерами та гостьові заняття
- Наукова робота
- Міжнародна діяльність
- Проєкти та конкурси
- Підвищення кваліфікації
- Відзнаки та нагороди
- Профорієнтаційна робота
- Виховна робота
- Випускники
- Програма розвитку української мови в університеті
- Періодичні часописи кафедри
- Новини